Бургас в морето от новини

Menu
  • Новини
  • Интересно
  • Клюки
  • Рецепти и Здраве
  • Свят
  • Хороскоп
  • Спорт
  • Друго

Home
Новини
Няма да местим стрелките на часовника в събота срещу неделя
Новини

Няма да местим стрелките на часовника в събота срещу неделя

bur_admin 22.03.2024

Заради настъпването на астрономическата пролет вчера много хора вероятно ще се подведат да сменят часа още тази събота срещу неделя и това ще е грешка.

Кога ще преминем към лятно часово време?

Този въпрос си задават все повече хора, защото краят на месец март е периодът, в който правим тази промяна. Тази пролет ще преместим стрелките на часовниците с един час напред на 31 март (неделя) в 3.00 часа, предаде Пловдив 24.

През септември 2018 година Европейската комисия излезе с предложение местенето на стрелките да се случи за последно, като различните държави да изберат дали искат да останат на астрономическо време (зимно), или на лятно часово време. Прекратяването на смяната на часа обаче засега се отложи.

Смяната на часовото време на зимно и лятно е съгласно постановление № 94 от 13 март 1997 г. на Министерския съвет. С него се въвежда всяка година в нощта срещу последната неделя на октомври лятното часово време да премине в зимно, а в последната неделя на март – към лятно.

Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактор на вестник „Парижки журнал“ през 1784 г., като предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано. На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април – 1 октомври 1916 г. Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г.

Share
Tweet
Email
Prev Article
Next Article

Related Articles

Внучката на Виолета Донева, обвинена за убийството на баба си, шокира всички с тези думи
Безкрайно обичам баба си, тя беше един невероятен човек и …

Внучката на Виолета Донева, обвинена за убийството на баба си, шокира всички с тези думи

Ще бъдат ли отнемани книжките на възрастните шофьори? Шведите и датчаните са въвели такава практика
На този въпрос се опита да даде отговор председателят на …

Ще бъдат ли отнемани книжките на възрастните шофьори? Шведите и датчаните са въвели такава практика

About The Author

bur_admin

Спонсорирано

Спонсорирано

НАЙ-ЧЕТЕНО Статистиката не е налична.

Бургас в морето от новини

Copyright © 2026 Бургас в морето от новини